5 Nisan 2009 Pazar

Neandreia Antik Kenti, Ezine/Çığrı Dağı-1


Neandreia antik kenti Ezine'nin güneybatısında o yörenin en yüksek dağı Çığrı'nın üzerindedir.Çığrı dağı denizden 500m. yükseklikte, yalçın granit bir dağdır. Kuzeybatıdan güneydoğu doğrultusunda , alçalarak uzanır. Neandreia dağın yüksek kuzeybatı tarafına kurulmuştur. Bilge UMAR, Neandreia isminin Luvi dilinde NA-ADRA-UWA yani Ananın erkeği tapınağı anlamına geldiğini yazıyor.(TROAS kitabı-İnkilab yay.)
Neandreia Aşkıdil AKARCA'nın NEANDREİA adlı ( İstanbul üniversitesi 1977 )çalışmasında geniş bir biçimde anlatılmıştır. Akarca yapılan araştırmaları her açıdan çekilmiş olan siyah beyaz fotoğraflarla bütünleştirmiştir. Bu kitaptan aldığımız Neandreia fotoğraflarını da sizlerle paylaşıyorum.
SN.AKARCA kentin önemini aşağıda alıntılarla naklettiğim şekilde anlatmış.
"Neandreia tüm Anadolu'da,sadece arkaik ve klasik çağları yaşamış ve bu çağların sonunda terkedilmiş,az rastlanır bir şehir örneğidir.Ne Hellenistik ne de Roma çağlarında,ne de Bizans çağlarında burada oturulmamıştır.Önemi de bundan ileri gelir.Anadolu'da böyle,sırf arkaik ve klasik çağ kalntılarına sahip başka bir şehir yok gibidir.Neandreia'da klasik çağdan sonra oturulmamış olması,bu çağa ait yapı kalıntılarının zamanımıza kadar gelmesini mümkün kılmıştır.Böylece Neandreia 'da Hellenistik ve Roma çağlarındaki örneklerini iyi tanıdığımız yapı tiplerinin ilkel örneklerini bulabilmekteyiz"

KAYNAKLAR:
NEANDREİA-A.AKARCA- İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ YAYINLARI
ŞEHİR VE SAVUNMASI-A.AKARCA-TÜRK TARİH KURUMU YAYINLARI


1 yorum:

  1. Bloğunuzdaki paylaşımlar bizim için çok önemli Metal çöp konteyner olarak bloğunuzu yakından takip ediyoruz. Paylaşımlarınızın devamını dileriz

    YanıtlaSil