23 Eylül 2012 Pazar

Smyrna Kızılçullu Su Kemerleri -İzmir


Antik kentin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen su iletim hatlarından ikisinin kalıntıları günümüzde de görülebilmekte. Birincisi Antik Smyrna'ya doğudan su ileten ve bugün Karapınar su yolu olarak bilinen su iletim hattının Yeşildere Çayı ve Yolu üzerinden geçen su kemeri onarım görmüş haliyle korunmuş. Bu su kemerinin mevcut malzeme ve işçiliği Geç Roma dönemine tarihlenmekte.
İkincisi ise bugün Osmanağa su yolu olarak bilinen su iletim hattına ait Kızılçullu su kemeridir. Yeşildere Yolu ile Üçyol ve Yağhanelerden gelen yolun Şirinyer'e döndüğü bir noktada yer alır. Bu su kemeri Weber tarafından Geç Antikçağ'a tarihlendirilmişti.


Bir başka su kemeri de Kızılçullu su kemerinin hemen güneyinde bulunan Vezir Suyu olarak bilinen su iletim hattına ait su kemeri. Su kemerinin 1674'de Vezir Fazıl Ahmet Paşa tarafından inşa ettirildiği ileri sürülmekte.


 İzmir Kent Kültürü Dergisi'nin 2002 yılı sayısında Ali Zafer Çakmakçı ve Gülşen Erdem, Antik İzmir'den kalan İzler isimli makalelerinde Su Kemerlerine şöyle değinmişler;
Kadifekale ve eteğindeki su ihtiyacı, doğudan gelen iki Su Kemeri ile sağlanmaktadır. Bunlardan biri, bugün Yeşildere Yolu üzerinde bulunan ve başarılı bir uygulamayla arasından trafik geçişi sağlanan Su kemeri, diğeri de 3 katlı  kemerlere sehip olan ve Şirinyer kavşağında bulunan KIZILÇULLU SU KEMERLERİ'dir. 


Smyrna Agamemnon Kaplıcaları (Ilıcaları) Balçova-İzmir