22 Haziran 2009 Pazartesi

Akadeğilmi Antik"leş" Sergisi Medyada

İzmir'de dev sergi-Kent haber
Yazı Boyutu
İstanbul'dan yola çıkan ünlü ressamlar Akadeğilmi adındaki gruplarında oluşturdukları "Antikleş" sergisinin ilk ayağını İzmir Resim Heykel Müzesindeki sergileriyle başlattılar.

Antikleş Plastik Sanatlar sergisi adını verdikleri sergi ile antik eserlere dikkat etmek isteyen sanatçılar Allinoi, Hasankeyf, Zeugma, Bergama ve diğer antik kentleri konu alan sergileriyle büyük ilgi gördü.

Sanatçılar Bahri Genç, Bülent Bayrak, Caner Karavit, Emel Akın, Erkmen Senan, Mehmet Tuncer, Murat İrtem, Neslihan Özgenç, Ömer Güney, Selçuk Fergökçe, Yıldanur Ketenci, Zeliha Akaoğlu İzmirde bir hafta açık kalacak olan serginin devamının İstanbul'da ve Efes'te olacağını belirttiler. Sergiye ünlü sinema oyuncusu Salih Güney de katılarak sanatçılara destek verdi.

Yıllarını resim sanatına ve antik eserlere veren ressam Erkmen Senan serginin amacını şöyle ifade etti "Ege'nin ve tüm tarihsel coğrafyamızın, tunç çağı kültürlerinin ve Anadolu aydınlanmasının günümüze taşınan bağlarına dikkat çekmek Antik'leş' sergisinin amaçları arasındadır. Özellikle Ege Kentleri; Smyrna, Kyme, Aigai, Elaia, Atarna, Gryneion, Myrina, Phokaia, Larissa, Bergama, Efes, Milet, Didyma, Priene, Sardeis, Aphrodisias, Teos, Pamukkale, Assos, Klazomenai, Erythrai, Latmos Herakleiası, Maiandros Magnesia'sı, Halikarnassos, Daha niceleri. Hepsi de bizim tarihsel coğrafyamızda, Anadolu topraklarında yeşeren muhteşem ve inanılmaz bir rüya gibidir. Peki, niçin bu muhteşem topraklarda antikleşen kalıntılar bizlere yabancılaşsın ve birer değersiz kültürel atıklara dönüştürülsün? Antik"leş'" teması; bu körleştirme ve yabancılaştırmaya bir estetik inat, bir kara mizahi yaklaşım, bir ironidir. Akadeğilmi Sanatçıları, görsel, plastik sanat yapıtlarıyla, bu destansı, görkemli antik geçmişimize sahip çıkarak, Antik"leş"meyi teşhir etmeyi, kişilikli tavrıyla sanat platformunda sürdürecektir"İzmir'de büyük resim sergisi
PAZARTESI, 22 HAZIRAN 2009 10:26 SkyTv
1 2 3 4 5
( 0 Oy )


İstanbul'dan yola çıkan ünlü ressamlar Akadeğilmi adındaki gruplarında oluşturdukları "Antikleş" sergisinin ilk ayağını İzmir Resim Heykel Müzesindeki sergileriyle başlattılar.

Antikleş Plastik Sanatlar sergisi adını verdikleri sergi ile antik eserlere dikkat etmek isteyen sanatçılar Allinoi, Hasankeyf, Zeugma, Bergama ve diğer antik kentleri konu alan sergileriyle büyük ilgi gördü. Sanatçılar Bahri Genç, Bülent Bayrak, Caner Karavit, Emel Akın, Erkmen Senan, Mehmet Tuncer, Murat İrtem, Neslihan Özgenç, Ömer Güney, Selçuk Fergökçe, Yıldanur Ketenci, Zeliha Akaoğlu İzmirde bir hafta açık kalacak olan serginin devamının İstanbul'da ve Efes'te olacağını belirttiler. Sergiye ünlü sinema oyuncusu Salih Güney de katılarak sanatçılara destek verdi.

Yıllarını resim sanatına ve antik eserlere veren ressam Erkmen Senan serginin amacını şöyle ifade etti "Ege'nin ve tüm tarihsel coğrafyamızın, tunç çağı kültürlerinin ve Anadolu aydınlanmasının günümüze taşınan bağlarına dikkat çekmek Antik'leş' sergisinin amaçları arasındadır. Özellikle Ege Kentleri; Smyrna, Kyme, Aigai, Elaia, Atarna, Gryneion, Myrina, Phokaia, Larissa, Bergama, Efes, Milet, Didyma, Priene, Sardeis, Aphrodisias, Teos, Pamukkale, Assos, Klazomenai, Erythrai, Latmos Herakleiası, Maiandros Magnesia'sı, Halikarnassos, Daha niceleri. Hepsi de bizim tarihsel coğrafyamızda, Anadolu topraklarında yeşeren muhteşem ve inanılmaz bir rüya gibidir. Peki, niçin bu muhteşem topraklarda antikleşen kalıntılar bizlere yabancılaşsın ve birer değersiz kültürel atıklara dönüştürülsün? Antik"leş'" teması; bu körleştirme ve yabancılaştırmaya bir estetik inat, bir kara mizahi yaklaşım, bir ironidir. Akadeğilmi Sanatçıları, görsel, plastik sanat yapıtlarıyla, bu destansı, görkemli antik geçmişimize sahip çıkarak, Antik"leş"meyi teşhir etmeyi, kişilikli tavrıyla sanat platformunda sürdürecektir"
Küreselleşmeye karşı AntikLEŞ

'Akadeğilmi Sanatçıları' geçmişten gelen Anadolu uygarlıklarının kültür verilerine, görsel sanatlar açısından estetik öğelerle yüklü bir yaklaşım getirerek AntikLEŞ sergisi ile karşımızda...


11 Haziran'da başlayıp 24 Haziran'a kadar İzmir Resim Heykel Galerisi'nde sürecek olan AntikLEŞ sergisi, Akadeğilmi Grubu Yurt Sergileri kapsamında görülebilir...
Sergide Akadeğilmi Grubu'ndan Emel Akın, Bahri Genç, Caner Karavit, Erkmen Senan, Murat İrtem, Ömer Güney, Selçuk Fergökçe, Yıldanur Ketenci, Zeliha Akçaoğlu ve misafir katılımcı olarak Neslihan Özgenç, Bülent Bayrak, Mehmet Tuncer'in eserleri yer alacak Ayrıca Yeşilçam'ın unutulmaz yıldızlarından Salih Güney de; tarihi eserlerimiz için yurtiçi ve yurtdışında verdiği mücadelesi doğrultusunda AntikLEŞ sergisine bir kolaj çalışmasıyla katılacak.

TARİHİ GEÇMİŞE SAHİP ÇIK!
Peki, İzmirli sanatseverleri kucaklayan ve ağırlıkla Smyrna, Kyme, Aigai, Elaia, Atarna, Phokaia, Bergama, Efes, Milet, Didim ve Priene gibi Ege kentlerini temel alarak oluşan bu serginin içeriği nedir? Gelin sergiye katılan sanatçıların ortak fikrinden oluşan söylemlerine bir göz atalım:
'Küreselleşme ekonomik ve sınıfsal olduğu kadar tüm insanlığa da bir kültürel dayatmadır. Küresel azmanlık, kültürel tüketim seçeneklerini ve ilişkilerini kar ve fayda esasına göre biçimlendiriyor. Fayda biçimlendirmesi, yer yer sosyal cinnetlere, çağ dışı eğilimlere dönüşebildiği gibi, insanlığa büyük bir körleşmeyi de dayatıyor...
Yerel kültürler eğer küresel ilişkilerin hizmetlisi, kulu rolünü oynarsa değerli gösteriliyor, tanıtılıyor, tanzim ediliyor ve pazarlanıyor. Anadolu uygarlıkları ve kültürü ise bellek dışı bırakılmaya, magazinleştirilerek etkisi yok edilmeye çalışılıyor. Bu uygarlıklar özellikle, prehistorik çağlardan başlayarak çok yoğun bir tarihsel coğrafyaya yayılmış. Anadolu uygarlıklarından günümüze kalanların yoğunluğu çok fazla. Birçok bölgede kalıntılar, bakımsız ve tahrip ediliyor. Tüketici faydacılık, ihmalkarlık ve kullanılan, himaye edilen tutucu cehalet ile bu kalıntılar ya kaderine bırakılıyor ya kaçak kazılarca yok ediliyor ya da arkeolojik sitlere dayatılan, barajların, tarihsel ve çevresel katliamların tehdidi altında kalıyor. Peki, niçin bu muhteşem topraklarda antikleşen kalıntılar bizlere yabancılaşsın ve birer değersiz kültürel atıklara dönüştürülsün?'
Kısacası AntikLEŞ teması; bu körleştirme ve yabancılaştırmaya bir estetik inat, bir kara mizahi yaklaşım, bir ironi kurmak. Akadeğilmi sanatçıları; görsel, plastik sanat yapıtlarıyla, bu destansı, görkemli antik geçmişimize sahip çıkarak, AntikLEŞmeyi teşhir etmeyi, kişilikli tavrıyla sanat platformunda sürdüreceklerini söylemekten de geri kalmıyorlar.

SELİN ÖZAVCI-selin.ozavci@aksam.com.tr