3 Şubat 2010 Çarşamba

Aetos/Aydos Dağı ve Kalesi-Pendik

Pendik’in kuş uçumu 9 km kuzeyinde,yüksekliği 537 metre olan bir dağ. Güneyden bakıldığında konik görünen dağ,kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir yükseltinin güneyde son bulan en yüksek noktasında.

Bölgenin en yüksek dağı. Tüm çevreye egemen ve son derece güzel bir manzarası var..

Aetos ismi eski Hellen Dilinde "Kartal" anlamına gelsede "AETOS adı AİTA, AİTOS gibi birçok Anadolu kökeni yer adını çağrıştırmakta...Aigai/Aegaea (Köseler), Aizanoi (Çavdarhisar)gibi...
Zirvedeki manastır kalıntıları ve kuzey doğusunda bulunan Aydos Kalesi oldukça önemli kalıntılar. Bugün bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle iyice yıpranan geçmişi Bizans Dönemine uzanan Kale'den fotoğrafları aşağıda izleyebilirsiniz.

Bizans’ın son döneminde Aetos olarak adlandırılan bu dağın kuzeydoğuya uzanan yamaçlarında, 328 metrelik bir yükselti üzerinde, halk arasında “Keçi Kalesi” de denilen Aydos Kalesi var. Kalenin Bizans döneminde İstanbul-İzmit arasındaki tarihsel kıyı yolu dışında, Üsküdar-Samandıra-Mollafenari-İzmit yolunun uzunca bir alanını gözlemek için tahkim edildiği anlaşılmıştır.

Taş ve kireç harcı kullanılan kale, en geniş yeri 50 metre civarında ve uzunluğu 120 metreyi bulan bir eliptik biçiminde. Kale içinde 7.5 metre genişliğe ve 12 metre uzunluğa sahip bir de büyükçe sarnıç var.


Bölge tam anlamıyla bir tarihsel coğrafya hazinesi, ancak 2010 kültür başkentinde bile

uygarlık miraslarımız maalesef mezbele görünümünde...
Kale fotoğrafları için Bora Arasan'a (dogudanbatıya.com) teşekkürler.
Şakran/Swakrana (Eski Gryneion) ve Sakartepe

Şakran plajı, Arapboğan deresi ağzı, sol karşıda Temaşalık/Gryneion...

Antik Sakartepe Şakran ile Elaia/Zeytindağ arasında bir yerde, ilkçağlardan sesler fısıldıyor sanki, Çandarlı Körfezi'ne (Elaitikos Kolpos)
href="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhutgTzKb0vBA33K8cq6pBMj7keGYMs6KvHepkvsgCPY0tJiWszr42BjtKs45pF1ideHme0y_raV78lULq6hIFSOK-B9OtHeckzGfa85XHWJdFOUTqIKClxOSHg4um3mlWFDILsfCRMoEI/s1600/sakartepe01.jpg">
Arapboğan Deresi, Yunda Dağı yönünden gelip, Şakran Sahili'nden Çandarlı Körfezine dökülür.

Temaşalık'ta Gryneion/Apollon tapınak yerindeki sütunlar ve arkada Sakartepe ve Şakran yerleşimi.

Temaşalık'tan Sakartepe ve Şakran.

Temaşalık'takisütunlar

Sütunlar...

Çandarlı Körfezi'nde Tavşan Adası, arkada antik Kane Dağı/Karadağ


Arapboğan deresi girişi, Şakran Sahili

Şakran plajından Çaltıdere /Antik Akhaion Limen tarafına bakış.

Şakran Plajı

Şakran

Temaşalık'tan Şakran'a bakış.

ŞakranTemaşalık, Gryneion/Gyna Apollon Tapınak yeri ve zeytinlik