10 Mayıs 2009 Pazar

Allianoi; Antik, Suyla tedavi (Hydro terapi) merkezi

Allianoi'nin küçük bir termal merkezi olduğu sanılmaktadır. Sıcak sudan bu dönemden itibaren yararlanılıyordu. Helenistik Çağ'a ait sadece birkaç arkeolojik ve nümizmatik eser ele geçmiş olmasına rağmen Allianoi merkez yerleşiminde Helenistik mimariye rastlanılmamıştır. Roma İmparatorluk Dönemi'nde (İ.S. II. yüzyıl) kült merkezinde, Anadolu'nun pek çok merkezinde ve Pergamon'daki Asklepieionda olduğu gibi büyük bir bayındırlık faaliyeti yaşanmıştır. Kült merkezinde mevcut binaların büyük bir kısmı bu döneme aittir. Ilıcanın yanı sıra, köprüler, caddeler, sokaklar, insulalar, geçiş yapısı, propylon, ve nympheum bu dönemde planlanır..
Böylesi etkileyici bir ören yerini kendi sitesinden izleyebilirsiniz..Değerli Dr. Ahmet YARAŞ ve pırıl pırıl kazı ekibine de güzel, içten dileklerimizle..
http://www.allianoi.org/

http://www.allianoi.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1


It is thought to be a smaller scale thermal center. Benefit from this period was the hot water. Only a few archaeological sites belonging to the Hellenistic Age, and although history Allianoi nümizmatpieces in the center of Hellenistic architecture placement is not found. Roman Imperial Period (II. İ.S. century) in the center of the cult, and in many centers of Anatolia as Pergamon Asklepieion has been a major public activities. A large part of existing buildings in the center of the cult are from this period. Besides the thermal baths, bridges, streets, insulae, transition structure, propylon, and nympheum is planned in this period ..
Such an impressive ruins can monitor their own site .. Dear Dr. Ahmet Yasar and sparklingly beautiful excavation team, with our wishes ..
http://www.allianoi.org/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder