6 Nisan 2009 Pazartesi

Süreyya Plajında yok edilen Figürlü Duvar Kabartmaları

Süreyya Plajı'nın hüzünlü ve inanılmaz öyküsü; 20 yıl içinde önce deniz kirletildi, sonra denizin ortasındaki kayalık adacıkta Kubbeli estetik yapıda Bakireler Tapınağı (Bakireler mabedi) bulunan bronz Venüs heykeli dolgunun altında kaldı, sonra otoyol, yol yapmak için sahil dolduruldu otel ve plaj tesisleri yıkıldı. Bugün bu kubbeli yapı; Migros' un otoparkının ortasında duruyor. Tabi plajda yüzen insanları tasvir eden kabartmalı pano duvarlarına sahip plaj tesisleri yıkılarak yerlerini estetik yoksunu market yapılarına bıraktı. Bu panolar Süreyya Plajının Tren İstasyonuna bakan cephesini süslüyordu. Yıkım tarihinin 1992 olduğunu bazı kayıtlardan anlıyoruz.Trenle geçerken hep izlerdik bu naiv güzel duvar resimlerini. Birileri de herhalde çok rahatsız oldu. Plaj kapandıktan sonra bu panolar uzun süre yerlerinde duruyordu. Sonra yıkılarak, un ufak edilerek molozları bile ortadan kaldırıldı. Acaba bu naiv kabartmalar o dönemde birilerini rahatsız mı etti? Mayolu uygar insanları tasvir eden panolardan bir depoda bazı kırıntılar dahi kaldıysa çok sevinmeliyiz. Ama bir şeyler kaldığını hiç sanmıyorum.
İŞTE SÜREYYA PLAJI'NIN DUVARLARINDA YIKILARAK YOK EDİLEN FİGÜRLÜ DUVAR KABARTMALARININ GEÇMİŞTE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARI.3 yorum:

  1. Mayo olmasa uygarlıktan eser yoktu, iyi ki mayo var da uygar oldukları belli olmuş

    YanıtlaSil
  2. Bir yıkım yaparken, uygarlığı da yıktıklarının da farkında olmamaları ne acı. Bu bölgenin şu andaki o betonarme ve ölü hali bile, İstanbul'un en huzurlu yerlerinden biri.

    YanıtlaSil
  3. Bir şerefsiz de dalga geçmiş, sen insanlıktan mayodan var ne anlarsın haşema işe gir!!!

    YanıtlaSil